Marka

Marka

Amerikan Pazarlama Birliği’ (American Marketing Association) ne göre marka, bir ürünü yada… merak edenler ingilizcesinden tercüme edebilirler. ( According to “The American Marketing Association a brand is a “Name, term, design, symbol, or any other feature that identifies one seller’s good or service as distinct from those of other sellers.” ) Kökenine bakacak olursak “Marka (Brand) kelimesi Eski Nors’lara dayanır ve damga kelimesi ile eş anlamlıdır.
Biraz daha detaylı bakacak olursak geçimin hayvancılığa dayandığı toplumlarda hayvanları ayırt etmek adına, hangi hayvanın kime ait olduğunu belirlemek adına ayırt edici damgalar ile işaretlenme çalışmaları da ilk damgaların kullanımı için örnek gösterilebilir. Orta Asya’daki Türkler’de de Tamga adı kullanılıyordu. Bugünkü karşılığı ise tamga adının damgadır.
Evet, bugünkü markayı tanımlamak gerçekten meşakkatli bir konu olmasına rağmen marka değerini ifade ederken oldukça basite indirgeyebiliriz. En genel tanımı ile marka değeri; müşterinin (burada müşteri hizmet, servis, yada ürünü kullanacak kişi oluyor) algısında kalandan ibarettir.

marka=zihinde kalan algı

Markayı canlandırmak, ona bir ruh kazandırmak, konumlandırmak için kullanılan aslında gayet mantıklı ve kolay yöntemler bulunmaktadır.
Bu yöntemler sayesinde bir markaya ruh kazandırarak ona bir değer katmak mümkün olur. Markalar tarihi sayfasında marka değeri en yüksek olan markaların tarihini bulabilirsiniz.
Gündelik hayatımızdaki yerini göz önünde bulundurduğumuzda marka bilinirliğini ve pazarlama stratejilerini oluştururken internet de en önemli iletişim mecralarından haline dönüşmüştür. Bu neden ile bir marka konumlandırırken internetteki kimlikleri, internet sitesi, sosyal medya hesapları, (Facebook, Twitter, Youtube v.b.) önemli kartlar olarak bu mecrada yerini almıştır.
Peki sizin için marka nedir?

Utku Özkan adı altında bir çok şirketin e-ticaret, pazarlama departmanlarında online pazarlama alanında sosyal medya yönetimi, Google Adwords, Yandex Direct gibi SEM, Affiliate Pazarlaması, Yeniden Hedefleme, SEO konularında çalışmakta ve bilgilerimi geliştirmekteyim.

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*