Google Instagram Fotoğraflarını Analiz Ediyor

Google Instagram Fotoğraflarını Analiz Ediyor

Google instagram fotoğraflarını analiz ediyor” cümlesi sizin için ne ifade ediyor? Bir tüketim toplumunda hatta dünyasında yaşadığımızı eminim hepimiz fark etmişizdir. Bunu bitmek bilmeyen bir tatminsizlik ve mutsuzluk duygusunun etrafımızı sarması ile daha net görebiliyoruz. Tükettiğimiz kalorilerin dönüşü de sürpriz olmayacak tabi ki. Amaç tabi ki içinizi karartmak değil.  Bu hızlı tüketim ve dinamik değişkenlik içinde tüm diğer sektörler gibi pazarlama ve reklamcılık sektörü en büyük payı alıyor.

Son 5 yılda yaşanan teknolojik gelişmelerin son 50 yıldaki gelişmelerin toplamından daha fazla olması teknolojinin de bu dinamiklere odaklanmasını kaçınılmaz hale getiriyor.Peki bu gelişmeler nasıl ortaya çıkıyor ve dijital pazarlama da karşımıza çıkıyor bunu bir bakalım.

Öncelikle pazarlamanın tanımı değişmedi. 85 sene hatta 1000 yıl önce ne ise aslında bugünde aynı. Temeller hala aynı; Ürün – Promosyon – Fiyatlandırma – Yerleşim. Sadece boyut değiştirdi. Tek taraflı pazarlamadan internet ve sosyal medyanın etkisi sayesinde iletişimin pazarlayan ve pazarlanılan kitleler tarafından direk kurulması ile boyutlarını arttırdı.

instagram

Google Instagram Kalori Üçlüsü

Bu durumdan tüketici olarak bir çok konuda yararlandık ve buna da devam ediyoruz. İstediğimiz ürüne kolayca ulaşabiliyor ve sosyal medya sayesinde daha ürüne sahip olmadan ürün hakkında olumlu olumsuz yorumlara ulaşabiliyoruz. Tüketici tarafından baktığımızda her şey internet sayesinde cebimize geliyor ve bu halimizden gayet memnunuz açıkçası. İşin üreten geliştiren tarafından baktığımızda işler biraz daha karmaşık zor hale gelebiliyor. Ulaşabileceğiniz elinizin altında (geliştiren gözüyle) neredeyse sonsuz bir bilgi var ve işin en zor kısmı bu bilgileri anlamlandırabilmek.

Dönem dönem popülerliği artan –Büyük Veri- Big Data‘yı doğru şekilde kullanıldığında ortaya pazarlamada devrim yaratan ürünler & markalar ortaya çıkıyor. Google Instagram, Facebook, Criteo gibi teknoloji şirketlerinin yarattığı başarılı platformların temelinde bu durum yatıyor. Peki temel ihtiyacımız olan yiyecekler için herkesin kullanacağı bir platform olsa ne dersiniz? Ben kalorilerin dönüşü diye adlandıracağım ve bol kalorili bir görsel ile ifade edeceğim.

Instagram’da öz çekim (evet mümkün ise Türkçeye sadık kalarak yazma çabasındayım) sonrası en çok paylaşılan resimler ne olabilir bunu düşündünüz mü? Yemek fotoğrafları olmalı ki Google üzerinde çalıştığı Yapay Zeka programı ile çektiğiniz yiyecek fotoğraflarının kalorisini hesaplayacak bir uygulama üzerinde çalışıyor. Bu aslında gene Google tarafından uygulanan Google Haritalar ile yapılmaya çalışılan benzer bir fayda. Sokaklarda kaç araba olduğunu görmektense o sakak üzerinde size park yeri olup olmadığını söyleyebilecek bir yapay zeka asıl gerçekleştirilmek istenen faydaymış!
Im2Calories adı verilen algoritma sayesinde görüntüler analiz edilerek yiyeceklerin boyutu çeşidi tazeliği gibi kriterlerle kaç kalori olduğunu hesaplayabilecek. Bu kulağa hoş gelen uygulamanın indirilme sayısı da yüksek olacak. Asıl tehlike bundan sonrasında gibi geliyor aslında
Geleceğin en önemli konularından biri olacak özel hayat ve güvenliği ne kadar koruyabileceğiz? Paylaştığımız yemek fotoğraflarının analizi ile ortaya çıkan bilgiler kim bilir bize nasıl bir pazarlama aracı olarak dönecek? Bunun ilk adımını Google Instagram fotoğraflarını analiz ederek gerçekleştiriyor. Kalorilerin dönüşü olarak tanımlamak çok yanlış olmaz ve sanırım gelecekte gerçekleşecek yapay zeka etkilerini hep beraber öğreneceğiz.

Utku Özkan adı altında bir çok şirketin e-ticaret, pazarlama departmanlarında online pazarlama alanında sosyal medya yönetimi, Google Adwords, Yandex Direct gibi SEM, Affiliate Pazarlaması, Yeniden Hedefleme, SEO konularında çalışmakta ve bilgilerimi geliştirmekteyim.

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*