Nöromarketing Nedir?

Nöromarketing Nedir?

Nöromarketing Nedir?

Nöro(neure) tıp dilinde sinir, sinir sistemi için kullanılan bir terimdir. Nöromarketing nöro pazarlama da insanları satın almaya iten güdüleri arkasındaki nedenleri anlama konusunda ışık tutmaya çalışan bir yaklaşımdır.
İnsan beyninin nasıl işlediğine ışık tutarak pazarlama dilini bu doğrultuda yönlendirerek nasıl daha fazla insanları satın almaları için motive edebiliriz?

Pandora Kutumuz

Bu ana soruya değinmeden önce bir başka konuya ışık tutmak gerekli. Marka nedir?
Marka en basit açıklaması ile tüketicilerin zihninde kalan herşeydir. Aradaki bağlantıyı sezdiniz değil mi?
Bugün açıklanmaya çalışılan nöromarketing zihnimizde yani beynimizde olup bitenlere anlam verebilmek. Tabi bu henüz insanlık için keşfedilmemiş bir hazine. Bir diğer deyiş ile Pandora’nın kutusudur.
Pazarlama alanında çalışan ve buna karşın psikoloji ve sosyoloji biliminin pazarlama ile ne kadar iç içe olduğunu göremeyen kitleye daha sonra ayrı olarak değineceğim. Bu yüzden nöromarketing bu insanlar için süper havalı ve çığır açısı bir terim olarak yerini şimdiden aldı bile. Kamu spotumuzu da paylaştıktan sonra tekrar konumuza dönmeye çalışayım 🙂

Nöromarketing nerelerde hangi iletişim kanallarında uygulanabilir? İşin aslı işin içine insan girdiği her iletişim kanalında her mecrada kullanılabilir. İnsanların aldığı kararlara baktığınızda bir çoğunun mantıksız olduğunu fark etmişsinizdir. Alışverişlerin hepsini Fayda-Maliyet analizine göre yapmadıkları aşikardır. Bir çok kararı içgüdülerimiz ile alırız ve içgüdüleri de duygular tetikler. Karar alma sürecinde yer alan psikolojik tetiklemeler Nöromarketing terimleri ile açıklanabilir.
Uyarılma, Gruba aidiat (sürü) , ateşleme, seçim mimarisi. Doğru bir bakış açısı ile müşterileriniz ile doğrudan fiziksel iletişim kurmadan da internet üzerinden e-ticaret siteniz vasıtası ile onları satın alma adına motive edebilirsiniz.

İnternet sayfanız kullanıcıların bilinç altında ve zihninde nasıl bir etki yaratıyor? Bu soruyu kendinize kaç kere sordunuz? Eğer sormadıysanız sormaya başlamanın tam sırası belki de…
Doğru bir bakış açısı ile müşterileriniz ile doğrudan fiziksel iletişim kurmadan da internet üzerinden e-ticaret siteniz vasıtası ile onları satın alma adına motive edebilirsiniz. Daha fazla satış için temel nöromarketing tüyoları hala uygulamadıysanız sizi bekliyor.
Tüyolara geçmeden önce muhtemelen aklınıza takılan bir soruyu yanıtlamalıyız. Bu bir müşteri manipulasyonu mudur?
Bunu bir örnek ile açıklayalım… Bir süper marketin meyve sebze reyonunda olduğunuzu farz edin;
Işıklandırmanın daha canlı, kokuların daha yoğun olduğu ve çalan müziğin olduğu bir ortamda alınan
bir kilo elmada nöropazarlamanın ağına düşen bir kurban mısınız? Yada lüks bir markanın ürününü
aynı faydayı sağlayacak daha düşük fiyatlı başka markanın ürününe tercih etmenin bir utanç kaynağı
olacağını düşünmek?

Motive etmek ile manipule etmek arasındaki çizginin çok ince olduğunu göz önünde bulundurunca nöromarketing daha bir anlam kazanacaktır.  Bu çizginin hangi kısmında duracağınızın kararını markanız ve pazarlama stratejiniz için siz vermelisiniz. Verdiğiniz karar doğrultusunda tüyolar ile ilerleyebiliriz : )

Nöromarketing ilginizi çekiyorsa yada pazarlama ilgi alanızda ise aşağıdaki kitapları okumanız şiddet ile tavsiye edilir.

 

 

Utku Özkan adı altında bir çok şirketin e-ticaret, pazarlama departmanlarında online pazarlama alanında sosyal medya yönetimi, Google Adwords, Yandex Direct gibi SEM, Affiliate Pazarlaması, Yeniden Hedefleme, SEO konularında çalışmakta ve bilgilerimi geliştirmekteyim.

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*