Türkiye’de Instagram Kullanıcı Sayısı

Türkiye’de Instagram Kullanıcı Sayısı

Türkiye’de Instagram Kullanıcı Sayısı sizce ne kadardır?  Türkiye’de 22 Milyon Instagram kullanıcısı olduğunu duysaydınız şaşırır mıydınız peki?
2010 yılında kurulan ve ücretsiz fotoğraf paylaşım uygulaması olarak sosyal medyanın önemli bir oyuncusu haline gelen Instagram bu sayede  aynı zamanda markanızı ifade edebileceğiniz ve insanlar ile etkileşim kurabileceğiniz harika bir platform oldu.

instagram

Instagram

Türkiye’de Instagram kullanıcı sayısı ile ilgili olarak Facebook ve Instagram içerisinden bu zamana kadar bu kadar detaylı bir bilgilendirme yapılmamıştı.

Geçtiğimiz hafta Webrazzi 2016 Summit Etkinliğine katılan ve Facebook Türkiye Marka ve Ajans Başkanı İlke Çarkçı’nın sunumu sayesinde artık bu bilgilere sahibiz.

Instagram hesabı olan başta markalar için oldukça değerli veri ve bilginin paylaşıldığı bu oturum etkinlik süresince gözlemlediğim oturumlar içerisinde gerçekten en faydalı olandı diyebilirim. Data paylaşımının dışında kullanıcı davranışları ile ilgili paylaşılan veriler gerçekten önemliydi. : )

Diğerleri çok mu “yine güzeliz yine çiçek” modundaydı bilemiyorum ama İlke Çarkçı’nın sunumu ve sunum sonrasındaki açıklamaları ve konulara hakimliği kesinlikle saygı duyulacak derecedeydi. Bu sunuma ait detaylı bilgiler ve bunların yorumları Webrazzi’de ayrı bir yazı ve başlık olarak bulamamak  açıkçası şaşırtıcıydı.

Beğenilmeyen Logo

Instagram logo

İlke Çarkçı’ın paylaştığı önemli Instagram rakamları ve bilgileri:

 • Kullanıcı sayısı 500 milyon.
 • 300 milyon günlük aktif kullanıcı bulunuyor.
 • 2010 yılında kurulan Instagramın yıl sonunda 1 milyon kullanıcı sayısı 6 yıl içinde 500 katına çıkmış!
 • (Facebook 2012 Nisan ayında 1 milyar dolara bünyesine katmıştı.)
 • Türkiye’de 22 milyon kullanıcısı var.
 • Türkiye’de 43 milyon Facebook kullanıcısı var ve bunların 30 milyonu aktif kullanıcı.
 • Türkiye rakamlarına göre haftanın her günü en az 13 kez instagrama giriş yapıyoruz.
 • En çok kullandığımız zamanlar sırasıyla
  1. evde dinlenirken,
  2. seyahat halindeyken,
  3. uyumadan önce muhtemelen yatakta,
  4. arkadaş veya akrabalarla buluşurken,
  5. kafe –bar –restoranlarda
 • Kullanıcıların %47’si kadın, %53 erkek
 • 18- 34 yaş arası kullanıcı oranı %75
 • Ortalama bir kullanıcının 87 takipçisi var ve 115 kişi takip ediyor.

Kullanım amacı ise

 • Ünlüleri takip etmek
 • Kendi yaptıklarını paylaşmak
 • Arkadaşların yaptıklarından haberdar olmak
 • Tutkuları paylaşmak
 • Popüler kültürü takip etmek

Diğer sosyal medya kanallarına göre yaklaşık %50 – %50 Kadın ve Erkek kullanıcı oranı ve günde ortalama olarak 13 kez uygulamayı kullanmamız üzerinde durulması gereken veriler. (Facebook ve Twitter gibi popüler sosyal medya kanallarında Erkek kullanıcı oranı daha yüksek)

Kullanım zamanlarını ve kullanım amaçlarını sosyolojik ve psikolojik açıdan değerlendirmek konuyu dağıtmamak adına bir başka paylaşımın konusu olacak ve sanırım kahramanımız Dopamin adında vücudumuz tarafından salgılanan bir nörokimyasal olacak.

Son olarak İlke Çarkçı Instagram reklamları ile reklamlar görüldükten sonra reklam veren markanın takip edilme olasılığının %40 oranında arttığını ve kullanıcıların reklamları etkili, reklam veren markaları ise yenilikçi olarak gördüğünü belirtti. Bu markanızın insanların aklında kalmanızı sağlamak ve marka bilinirliğinizi geliştirmek adına pazarlamanın en önemli gurularından Philip Kotler’in marka değeri için belirttiği “Marka değeri kullanıcıların zihninde kalandır” açıklamasını göz önünde bulundurduğumuzda önemli bir fırsat sunduğu açıktır.

Markanızın reklamını Instagram’da yapmalısınız gibi bir sonuç çıkmıyor ancak yapmamalısınız sonucu da çıkmıyor. Tabi ki önemli olan bunu test etmek ve rakamlar ile teyidini sağlamak olmalıdır.
Takipçileriniz bol, ruhunuz huzurlu & mutlu olsun 🙂

Bu arada Instagram canlı video akışı özelliği için test çalışmaları yapıyor. Rusya’da  Rus haber ajansı T Journal tarafından verilen haberde uygulamanın Android beta sürümünde, Instagram Stories içerisinde canlı streaming video özelliği fark edilmiş. Eğer bu özellik gerçek olursa artık Periscope, Facebook ve Snapchat gibi diğer uygulamalar gibi Instagram üzerinden de canlı yayın yapabileceğiz.

*Ek bağlantı : Sunuma ait bazı görselleri burada bulabilirsiniz.

Utku Özkan adı altında bir çok şirketin e-ticaret, pazarlama departmanlarında online pazarlama alanında sosyal medya yönetimi, Google Adwords, Yandex Direct gibi SEM, Affiliate Pazarlaması, Yeniden Hedefleme, SEO konularında çalışmakta ve bilgilerimi geliştirmekteyim.

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*