Facebook ve Misyonu

Facebook ve Misyonu

Facebook ve Misyonu.

2004 yılında kurulan Facebook misyon olarak insanlara paylaşma özgürlüğü vermek ve dünyayı daha açık ve birbiri ile bağlantılı hale getirmeyi hedeflediğini açıklamıştı.

Peki size aşağıdaki cümle başlangıçları neleri çağrıştırıyor? Size kolaylık sağlamak için, daha iyi bir hizmet sunabilmek için, en iyi deneyimi sağlamak için, bilgilerinizi güvende tutmak için v.b. .
Bu kalıpla başlayan soruların amacı aslında sizin onayınızı almak, kullanıcı bilgilerinize erişim sağlamak ve pazarlama planları doğrultusunda bu verileri kullanmak için kullandıkları süslü yalanlar. Bu numaralara tam alıştığımızı düşündüğümüz sırada beklenmedik ve çok bilindik bir platformdan Facebook’tan bizi adeta dumura uğratan bir yenilik geldi 2 hafta önce. Akıllı telefonunuzdan mobile tarayıcıdan açtığınız Facebook hesabınızda artık gelen mesajları okuyamadığınızı hatta ilgili alana ulaşamadığınızı hepiniz fark etmişsinizdir.

facebook

facebook

Facebook Messenger uygulamasını akıllı telefonunuza yükleyerek mesajlarınıza ulaşabilirsiniz. Beni de bir kullanıcı olarak rahatsız eden nokta tam olarak burası. Bir teknoloji şirketi olarak Facebook’un avantajı aşikardır. Tarayıcıdan erişim sağlamak yerine indirilen uygulamanın erişim için kullanılması sayesinde daha fazla kullanıcı verisi elde edilmektedir. Bu Facebook’un uyguladığı soru işaretleri oluşturan ilk yaptırımı değildi ancak misyonu ile en çok çelişeni olduğunu söylenebilir. Sağladığı imkanların dışında size seçim hakkınızı kısıtlı tutarak bir zorlama hissiyatı oluşturuyor yani en azından benim için böyle.

Bu düzenlemenin kullanıcı deneyimini arttırmak adına olduğunu savunacaklardır tabi ancak bu kullanıcıları küçümsemekten başka bir şey olmayacaktır. Gelişen teknoloji sayesinde cebimizde taşıdığımız akıllı mini bilgisayarlar pardon telefonlar ile masaüstü tarayıcılarda açılan her sayfa mobil tarayıcılarda da kolaylıkla açılabiliyor.
Facebook gözünden bakıldığında atılması gereken bir adım olabilir velev ki bir teknoloji, sosyal medyayı domine eden tek boynuzlu at ünvanına sahip bir şirketseniz kimsenin size bir yaptırımı olamaz.
Geçici bir süre de olsa gittiği yere kadar Boğa burcunun verdiği inat ile dayanacağım ve Facebook Messenger uygulamasını akıllı telefonuma yüklemeyerek direneceğim. : )

İletişim içinde olmamızı ve bilgi paylaşmamızı sağlayarak bizi özgür bıraktığı için Facebook’a tekrar teşekkür ediyorum ve Facebook Messenger uygulamasına sevgilerimi gönderiyorum.
Özet olarak bana Facebook’tan mesaj atarsanız dizüstü bilgisayara ulaşana kadar yanıt veremeyeceğim ve sizi bekleteceğim için şimdiden affınıza sığınırım.

Duygularıma birebir tercüman olan bu yazının orijinalini okuyabilirsiniz.

Utku Özkan adı altında bir çok şirketin e-ticaret, pazarlama departmanlarında online pazarlama alanında sosyal medya yönetimi, Google Adwords, Yandex Direct gibi SEM, Affiliate Pazarlaması, Yeniden Hedefleme, SEO konularında çalışmakta ve bilgilerimi geliştirmekteyim.

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*