Hotmail – Marka Değeri Nasıl Kaybedilir?

Hotmail – Marka Değeri Nasıl Kaybedilir?

4 Temmuz 1996 yılında Amerika’nın bağımsızlık gününde bilinçli olarak ilk e-posta servislerinden biri olan HoTMaiL [orijinal yazımı] kullanıma sunulmuş. Ülkemizde de o yıllarda e-posta kullanan ve HoTMaiL’de hesabı olmayan birini bulmak sanırım düşük bir olasılıktı.Aralık 1997 tarihine kadar 8.5 Milyon kullanıcıya kavuşunca Microsoft tarafından bu tarihte 400 Milyon $ değerleme ile satın alındı.
Bundan sonra geçirdiği süreçte MSN Hotmail de dahil olmak üzere farklı marka isimleri ile kullanıldı ve son olarak Outlook haline dönüştü.
Bu yeniden adlandırma ile pazar payı ve bilinirlik açısından Google, Yahoo, Yandex, Baidu gibi global rakiplerinin gerisinde kalması sürpriz olmayacaktır. Tabi öncelikleri dünya devleri arasında kalmak adına Fatih Projesi olduğu için bu durumu göz ardı etmiş olabilirler.
Marka değerini farklı şekillerde ve çok başarılı yöneten iki spor markası Adidas ve Nike ise geçmişte yaptıkları benzer satın almalarla bilinirliklerini arttırdılar.
Nike spor ayakkabı sektöründe rakipleri ile arasını açmak adına göz dağı verircesine 2003 yılında Converse’ı satın aldı.
Adidas’ın karşı hamlesi gecikmedi ve pazar payını arttırarak rakibini yakalayabilmek adına Reebok’ ı 2005 yılında bünyesine kattı. Aynı şekilde Nike İngiltere pazarına girebilmek ve rekabeti kırmak adına  2007 yılında Umbro’yu satın aldı. (2012′ de ICONIX Brand Group’ Umbro’yu satın aldı)
Bu satın almalarda isim değişikliği yapılmamasının sebebi kazanılan markaların değerini ve ruhunu kaybetmemek olabilir.

Utku Özkan adı altında bir çok şirketin e-ticaret, pazarlama departmanlarında online pazarlama alanında sosyal medya yönetimi, Google Adwords, Yandex Direct gibi SEM, Affiliate Pazarlaması, Yeniden Hedefleme, SEO konularında çalışmakta ve bilgilerimi geliştirmekteyim.

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*