Marka Nedir?

Marka Nedir?

Marka (Brand) kelimesi kökenine baktığımızda Eski Nors’lara dayanır ve damga kelimesi ile eş anlamlıdır. Ancak damga kelimesine göre daha şık ve gösterişli olan marka sözcüğünün ortaya çıkması kaçınılmaz olmuştur. Tekrar konuya dönersek önemli olan marka sahiplerinin markayı konumlandırması çokta önemli değildir. (Burada pazara giriş kararlarından bahsetmiyorum) Çünkü son sözü söyleyecek olan her zaman tüketicilerdir. Marka nedir? Philip Kotler, Jack Trout ve Kevin Lane Keller gibi pazarlama üstatlarının, gurularının marka değeri hakkında ortak fikirleri “tüketicinin aklında oluşan algıdır, şeklindedir.
Marka yönetimi doğru yapılmakta mıdır? Ortalık marka yöneticisi ve uzmanından geçilmezken gerçekten bu kişilerin % kaçı marka tanımını yapabilecek bilgi ve birikime sahiptir, yada patronlarına yöneticilerine marka doğrularını savunabilmektedirler?
Bu sorunun cevabı yurtdışında bilinen ve tercih edilen marka sayımız ile bir ilişkisi var mıdır?
Sanırım bu soruların cevabı genel durumu yansıtıyor.

Utku Özkan adı altında bir çok şirketin e-ticaret, pazarlama departmanlarında online pazarlama alanında sosyal medya yönetimi, Google Adwords, Yandex Direct gibi SEM, Affiliate Pazarlaması, Yeniden Hedefleme, SEO konularında çalışmakta ve bilgilerimi geliştirmekteyim.

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*