Mobil SEO

Mobil SEO

Mobil Cihazlar için Arama Motoru Optimizasyonu Hangi Risk ve Fırsatları Sunuyor?

Dijital dünyada iz bırakmak için arama motorları tarafından izlenebilmeniz gerekmektedir. Mobil cihazlar ile yapılan aramalardaki artışlar ile beraber arama motorlarındaki organik sonuçların yerleşiminin nasıl etkilendiği belirsizliğini korumaktadır.
Comscore ve Alexa verilerininde açıkça ortaya koyduğu şekilde mobil ziyaret oranı her geçen gün artış göstermektedir.  Google’ ın paylaştığı verilere göre Birleşik Krallık’ta arama motoru üzeinden gerçekleşen mobil aramalar %40’ın üzerindedir. Mobil cihazların (tablet, cep telefonu) kullanımındaki artış, video konsolları ve akıllı televizyonlar ile günümüzde daha fazla kişi dijital ortamda vakit harcıyor. Bu da internet sitelerinin aygıt bazında en uygun görünümü ve içeriği oluşturması gerektiğinin önemini ortaya koyarken bu alandaki riskleri de fırsatları da iyi değerlendirmek gerekiyor.
Peki, bu değişken kullanım alanları arama motoru optimizasyonu (SEO) için ne ifade ediyor?  Mobil SEO, bulanık sularda bulunan organik arama dinamiklerin yeni bir alanını mı oluşturacak?

Alternatif Mobil Site Hazırlama Versiyonları

Uygulamalar içinde hedefe ulaşabilmek için çoklu cihat optimizasyonlarıyla farklı çözüm imkanları bulunmaktadır.
Mobil cihazların arama motorları için optimize edilmesinde aşağıdaki farklı yöntemler bulunmaktadır.

Uyumlu Tasarım (Responsive Design)
Dinamik Servis
Farklı Web Sitesi

Uyumlu Tasarım (Responsive Design)

Uyumlu tasarımın kullanımında bütün aygıt çeşitleri için aynı HTML-Kodu kullanılır. Bu uygulamanın temelinde farklı CSS dosyalarının (Cascading Style Sheets) kullanılan çözüm ile eşleşmesi yatmaktadır. Bu düzenleme ile arama motorlarının işini kolaylaştırmak adına yeni bir özgün kaynak adresi (URL) oluşturma ihtiyacına gerek yoktur.
Google farklı nedenlerden dolayı uyumlu tasarımın kullanımını öneriyor ki bu sadece kendi arama motoru ile uyumlu olması kaynaklı olmayabilir. Uyumlu tasarım ile ilgili sorular bulunmaktadır. Bunların başında test algoritmalarının çokluğu ve standart görsellerin kurgulanmasının basit olmamasıdır. Aygıt değişkenliği standart bir PC kullanmaya alışkın birinin tablet kullandığında website kullanım kolaylığını göz önünde bulundurma imkanı sağlamamaktadır.
Doğru site tasarıma ilişkin farklı görüşleri çözüme kavuşturmak adına farklı tasarım seçeneklerini kullanıcı kullanımına sunmak ve onları söz sahibi yapmak izlenmesi gereken yoldur.

Dinamik Servis

Kullanıcı aracısı Dinamik serviste de yeni bir URL oluşturmaya gerek yoktur. Uyumlu tasarım seçeneğinde olduğu gibi aynı URL ve farklı Zengin Metin İşaret Dili (HTML – ve CSS) bulunmaktadır. Ayrıldığı nokta ise farklı cihaz kullanımında içerdiği Kullanıcı Aracısıdır. (User-Agent)
Kullanıcı aracısı HTTP-Header alanında yer alan müşteri adının anlaşılmasında rol oynar. Örnek vermek gerekirse web tarayıcısı olarak Firefox kullanan biri için kullanıcı aracısı „Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:24.0) Gecko/20100101 Firefox/24.0“ şeklindedir. Kullanıcı aracısı sistem tarafından algılanır ve kullanılan cihaza göre en iyi kullanıcı deneyimini yaşatmak adına optimize edilmiş HTML ve CSS-Kodu karşı tarafın algılaması için yönlendirilir. Bu seçenekte önemli olan nokta içeriğin kullanıcı aracısı ile farklı şekillerde gösterileceğinin arama motorları açısından göz ardı edilmemesidir. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için Google-Destek sayfasına göz atabilirsiniz.

Farklı Web Siteleri

Yaygın olan bir diğer optimizasyon yolu ise fazladan URL’ler oluşturmak. m.websitesi.com, websitesi.mobil gibi. Bu sistemde yönlendirme yönetimi ile kullanılan cihaz için oluşturulan ve optimize edilen URL sistem tarafından tanınır ve ilgili URL doğru cihaz ile eşleştirilir.
Dip notlarda ifade edildiği üzere (Google-Destek) Google akıllı telefon üzerinden yapılan bir aramada mobil cihaz için optimize edilen URL’i masa üstü için oluşturulan URL yerine göstermektedir.

Özet

Temel olarak bu şeçenekler de Çoklu-cihazlar için hazırlanan içerik ve tasarım aynı URL yada ek URL’ler için oluşturulur.  Dinamik servis kullanımında, farklı web sitelerinde de Kullanıcı aracısı doğru olarak tanımlanmalı ve sonuç olarak uyumlu mobil tasarım yönlendirilmelidir. (eğer uygun ise)
Özellikle doğru yönlendirme süreci bazı internet sitelerinde büyük problemlere neden olabilir. Örnek olarak Istanbul’ da hava durumunu öğrenmek istiyorsunuz. Açılan sayfada sizin giriş cihazınızı ayırt edemiyor. Mobil için optimize edilen siteye doğrudan ulaşamıyorsunuz.  Bu örnekte görebildiğimiz üzere doğru yönlendirme algoritması bu site için çalışmamaktadır. Bu gibi durumlar için Google  ilerleyen zamanda daha iyi bir mobil deneyimini (mobil cihazlar üzerinden yapılan aramalarda) daha iyi sıralama değerleri ile göstereceğini duyuruyor. Bu aynı zamanda kötü mobil optimizasyonlar için bir eksi puan olarak görülebilir.
Mobil seçeneğini bir uygulama ile sunan internet siteleri için Google’ın paylaştı yeni bilgiler doğrultusunda yakın zamanda uygulama içeriklerini de indekslenmesi ile uygulama ve internet siteleri birbirleri ile ilişkilendirilecek. Bu sayede kullanıcılar uygulamayı cihazlarına yükleyecek ve takip eden Google aramaları içerik olarak doğrudan uygulamada açılacak.
Mobil internet siteleri ile ilgili teknik ayarlara ilişkin arama motoru gözünden önerilere buradandaha detaylı bakabilirsiniz.

Google Aramalarına Bakış

Şu anki hali ile mobil bir cihazdan gerçekleştirilen sorgular ile masa üstü bilgisayarlardan yapılan aynı sorguların sonuçları arasında nasıl bir ayırım var? Ve bu farklar mobil SEO için ne ifade ediyor?
Masa üstü cihazların arama sonuçlarını inceleyebilirsiniz. Mobil cihazlardan yapılacak organik arama sonuçlarında da eşleşen alan adlarında hiçbir fark bulunmayacaktır.

Güncel Durum: İyi Masaüstü Konum = İyi Mobil Konum

Google’ın an itibari ile farklı cihazlardan getirdiği sonuçların aynı olmasında mobil cihazlardan gelen trafiğin önemli bir oran oluşturması etkilidir. Seçilen her teknik uyarlamada arama motorları açısından dikkat edilmesi gereken ayrıntı öncelikli olarak mobil cihazlar için optimize edilen içeriğin ve tasarımın yönlendirilmesidir.
Google’ın açıklamalarında özellikle önerdiği uygulama aynı alan adını (www.google.mobil) ya da alt alan adını (m.google.com) kullanarak ayrı bir mobil sitenin oluşturulmasıdır.
Bunun nedenleri teknik olarak diğer uygulamalara kıyaslandığında daha uyumlu olması ile beraber Google aramalarında mobil versiyon sıralanır ve yönlendirmeye ihtiyaç duymaz. Bu sayede dikkat edilmesi gereken eş içerik probleminin de önüne geçilir. Genel Google aramalarında normal içeriğe göre sınırlı mobil versiyonun ayrı olarak sıralanması bu konu ile okur yazarların tercihi olmayacaktır.

Mobil SEO: Küçük Ayrıntılar

SEO ve mobil SEO çalışmalarında birbirleri ile örtüşmediği noktaları göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Mobil cihazlarda daha az görsel alanı bulunduğu için Arama Motoru Sonuç Sayfası(SERP-Snippet) kısmında daha kısa metin kullanılır. Meta açıklama kısmı mobil cihazlar için 110 karakteri geçmemelidir.
Kısa bir süre önce Google + üzerinden yapılan paylaşımda mobil URL üzerinden yapılan aramalar bu alandaki iyileştirmeler ile daha hızlı sonuç verecektir.

Kaynak: Gründerszene

Utku Özkan adı altında bir çok şirketin e-ticaret, pazarlama departmanlarında online pazarlama alanında sosyal medya yönetimi, Google Adwords, Yandex Direct gibi SEM, Affiliate Pazarlaması, Yeniden Hedefleme, SEO konularında çalışmakta ve bilgilerimi geliştirmekteyim.

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*